KosovaGreenZone Platforma e parë digjitale në vend, ku vizitorët do të informohen për rëndësinë e një ambienti të pastër.

Teknologji

Photo Credits: ecoplas
Teknologji

Krijohet një produkt që mund t’i zëvendësoj qeset e plastikës

GreenHope është një kompani nga Indonezia e cila ka krijuar së fundi një produkt që lehtësisht mund të zëvendësoj qeset e plastikës. Ndonëse në dukje të ngjashme me qeset e plastikës, produkti i GreenHope përbëhet nga përpunimi i perimeve. Është produkt biodegradues që shpërbëhet në natyrë për disa ditë. Sipas

Photo Credits: Arian Mavriqi

Skifteri kthetrazi: Kosova vend i pasur me specie të ndryshme

Falco Tinnunculus apo në shqip e përkthyer si Skifteri Kthetrazi është një specie grabitqare që njihet ndryshe edhe si Sokoli Europian. Është një specie mjaft e përhapur andaj edhe gjithndet në disa kontinente, si Europë, Azi dhe Afrikë dhe me raste specifike jeton po ashtu në Amerikën Veriore. Madhësia trupore

Photo Credits: Global Citizens

Fshati që mbjellë 111 pemë të reja çdo herë që lindë një vajzë

Photo Credits: Tasty

Photo Credits: World Economic Forum

Luftimi i ngrohjes globale përmes mbjelljes së pemëve rizofore

Lexo më shumë

Sallatë vegane për drekë

Përgatitja: Në një enë të thellë vendosim lëngun e limonit, xhinxherin, vajin e ullirit dhe kripën. I përziejmë mirë në mënyrë që të krijojmë dresingun për sallatën. Më pastaj i shtojmë leblebiat, të cilat duhet të jenë të pa pjekurave por të ardhura në ujë. Në vijim shtojmë kastravecin, dometet,

Photo Credits: weforum

4 format se si t’a zvogëlojmë ndotjen nga industria e modës

Photo Credits: Tasty

Meze me Kungulleshkë

Gjobë për prindërit që nuk i vaksinojnë fëmijët