Virusi mund të shtyjë gjysmë miliardë njerëz në varfëri

Ndërhyrjet ekonomike nga koronavirusi mund të rrisin varfërinë globale deri në gjysmë miliardë, ka paralajmëruar Oxfam. Duke përdorur hulumtime nga Universiteti Kombëtar Australian (ANU) dhe Kings College, Londër, bamirësia thotë se do të jetë hera e parë që varfëria është rritur globalisht në 30 vjet. “Kriza ekonomike potencialisht do të jetë edhe më e rëndë […]Më shumë

Coronavirus: Shefi i OBSH-së kërkon t’i jepet fund “politizimit” të virusit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) ka kërkuar unitet, pasi që agjensia po vihet nën zjarr të vazhdueshëm nga Presidenti amerikan Donald Trump. Duke folur të mërkurën, Drejtori i Përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus mbrojti punën e OBSH-së dhe bëri thirrje për t’i dhënë fund politizimit të Covid-19. Trump tha se ai do të konsiderojë […]Më shumë

Çfarë duhet të dini rreth pandemisë Covid-19?

Në kohën e shkrimit, aktualisht ka më shumë se 1 milion e 213 mijë raste të konfirmuara të infeksionit COVID-19 në të gjithë botën, me 65,652 vdekje të konfirmuara, sipas Universitetit Johns Hopkins. Pothuajse 250,000 njerëz dihet se janë shëruar nga koronavirusi. SHBA mbetet vendi më i prekur nga bota, me mbi 312,000 raste të […]Më shumë

Coronavirus: Kina vajton viktimat e Covid-19 me heshtje tre minutëshe

Kina ka mbajtur zi për viktimat e shpërthimit të koronavirusit, duke mbajtur një heshtje tre minutëshe në të gjithë vendin. Një ditë përkujtimi u shpall në Kinë të shtunën, për të nderuar më shumë se 3,300 njerëz që vdiqën nga Covid-19. Në 10:00 me kohën lokale (03:00 GMT), njerëzit qëndruan në mbarë vendin për tre […]Më shumë

Kapaciteti i oqeanit për të thithur dioksid karboni i mbivlerësuar

Atlantiku i Veriut mund të jetë një aleat më i dobët i klimës sesa besohej më parë, sipas një studimi të ri që sugjeron se aftësia e oqeanit për të thithur dioksid karboni është mbivlerësuar. Një mostër e dimrit dhe pranverës së planktonit në Atlantikun Verior perëndimor tregoi se madhësitë e qelizave ishin dukshëm më […]Më shumë

Si janë të lidhura ndryshimet klimatike dhe koronavirusi?

Pandemia e koronavirusit mund të çojë në një kuptim më të thellë të lidhjeve që na lidhin në një shkallë globale. Sistemet e kujdesit shëndetësor të burimeve të mira janë thelbësore për të na mbrojtur nga kërcënimet e sigurisë shëndetësore, përfshirë ndryshimin e klimës. Mbështetja për të ringjallur ekonominë pas pandemisë duhet të promovojë shëndetin, […]Më shumë

Bisedimet e Cop26 për klimën në Glasgow u shtynë për vitin 2021

Bisedimet e Kombeve të Bashkuara për klimën, të cilat do të mbaheshin në Glasgow më vonë këtë vit, janë shtyrë pasi qeveritë në mbarë botën po luftojnë për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Bisedimet më të rëndësishme për klimën që nga marrëveshja e Parisit në 2015 ishin planifikuar të zhvilloheshin këtë nëntor, për t’i kthyer […]Më shumë

Si mund të na ndihmojë COVID-19 ta fitojmë luftën kundër ndryshimit klimatik?

Derisa bota rimëkëmbet nga COVID-19, ne nuk duhet të lejojmë që rregullimet afatshkurtra të na pengojnë adresimin e rreziqeve afatgjata siç është ndryshimi i klimës. Përgjigja ndaj pandemisë ilustron pesë veprime që mund të ndërmarrim për të adresuar krizën globale të ndryshimit të klimës. Këto përfshijnë bërjen e njerëzve në përparësi, dëgjimin e perspektivave globale […]Më shumë