Çfarë duhet të dini rreth pandemisë Covid-19?

 Çfarë duhet të dini rreth pandemisë Covid-19?

Covid 19

Në kohën e shkrimit, aktualisht ka më shumë se 1 milion e 213 mijë raste të konfirmuara të infeksionit COVID-19 në të gjithë botën, me 65,652 vdekje të konfirmuara, sipas Universitetit Johns Hopkins. Pothuajse 250,000 njerëz dihet se janë shëruar nga koronavirusi.

SHBA mbetet vendi më i prekur nga bota, me mbi 312,000 raste të konfirmuara, raporton Forumi Botëror Ekonomik.

Ndërkohë, në qytetin ku filloi pandemia e koronavirusit – Wuhan në provincën Hubei të Kinës – pjesë të qytetit po tregojnë shenja provuese të rihapjes. Banorët janë rikthyer ngadalë në rrugë për të blerë ushqime – disa lejohen të largohen nga shtëpitë e tyre për herë të parë që nga 23 janari.

Sidoqoftë, në një shënim më të kujdesshëm, Kina kontinentale raportoi 30 raste të reja të koronavirusit të shtunën, nga 19 në ditë një ditë më parë. Shumica e këtyre ishin raste që përfshinin udhëtarët nga jashtë, por pesë raste të reja të transmetuara në vend u raportuan në Guangdong, duke theksuar vështirësinë në vulosjen e shpërthimit.

Në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Donald Trump u tha amerikanëve të bëhen gati për një rritje të mprehtë të viktimave në ditët në vijim, pasi vendi përballet me atë që ai e quajti, dy javët më të vështira të pandemisë.

“Do të ketë shumë vdekje,” tha Trump në një konferencë me gazetarët.

Spanja ka kapërcyer fqinjin evropian Italinë, për sa i përket numrit të rasteve të konfirmuara të COVID-19. Tani ka më shumë se 130,000 raste në vend, megjithëse numri i të vdekurve në Itali është ende më i larti në botë, me mbi 15,000.

Me miliarda njerëz në mbarë botën të mbyllur dhe kufijtë normalë midis punës dhe jetës duke u mjegulluar gjithnjë e më shumë, ndonjëherë mund të jetë e vështirë të kujtohet se çfarë dite e javës është.

Lexo më shumë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *