Djepi i koronavirusit Wuhan rihapet pjesërisht pas mbylljes

 Djepi i koronavirusit Wuhan rihapet pjesërisht pas mbylljes

Qyteti në Kinë ku filloi pandemia koronavirus, Wuhan, është rihapur pjesërisht pas më shumë se dy muaj izolimi.

Turmat e pasagjerëve u fotografuan kur mbërritën në stacionin e trenit Wuhan. Njerëzit po lejohen të hyjnë, por jo të largohen, sipas raportimeve.

Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei, pa më shumë se 50,000 raste me coronavirus. Të paktën 3,000 njerëz vdiqën nga sëmundja në Hubei, raporton Guardian.

Por numrat kanë rënë në mënyrë dramatike, sipas shifrave të Kinës. Të shtunën provinca raportoi 54 raste të reja që dolën një ditë më parë – për të cilën thuhej se ishin importuar të gjitha.

Ndërsa lufton për të kontrolluar rastet që vijnë nga jashtë, Kina ka njoftuar një ndalim të përkohshëm për të gjithë vizitorët e huaj, edhe nëse ata kanë viza ose leje qëndrimi. Po ashtu, ai po kufizon linjat ajrore kineze dhe të huaja me një fluturim në javë, dhe fluturimet nuk duhet të jenë më shumë se 75% të plota.

Lexo më shumë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *