Noodles Vegane

 Noodles Vegane

Pregatitja:

Në një tigan me vaj ulliri shtohen speci djegëst, xhinxheri dhe hudhëra e copëtuar imët. Fërgohen për 5 minuta në temperaturë të ulët. Pastaj në tigan shtohet karrota dhe preshi i prerë në copëza rrumbullake. Që të gjitha fërgohen për 2 minuta të tjera. Më pastaj shtohen kërpudhat dhe i lemë sërish të fërgohen. Krejt në fund masës së fituar i shtojmë kripë, piper të zi dhe qimnon.

Kurse në një enë të thellë vendosim noodles dhe i mbulojmë më ujë të vluar dhe i lejmë që të zbuten afërsisht për 6 minuta. Në një enë tjetër më të vogël, tofun e prerë në kube relativisht të vogla e marinojmë me salcë soja, salcë pikante, salcë bbq dhe susam.

Pasiqë të marinohet tofu për 5 minuta shtojmë atë në tiganin me perime të fërguara dhe i shtojmë lakrën e imtësuar. Në momentin që përbërësit të jenë gati, i shtojmë noodles dhe pjatën e zbukurojmë  sipër me gjethe majdanozi.

Përbërësit:

1 lugë gjelle xhinxher (imtësuar në rende)

1 spec djegëst

2 thelpinjë hudhër

1 trung presh

1 karrotë

300 gr kërpudha portabella

30 gr lakër të bardhë

20 gr tofu

1 lugë të vogë l kripë

1 lugë të vogë l piper të zi

1 lugë të vogë l qimnon

3 lugë gjelle salcë soja

1 lugë gjelle salcë grilli (bbq)

1 lugë gjelle salcë pikante

1 lugë gjelle susam

125 gr noodles orizi

Referencë: Genta Sylejmani

Lexo më shumë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *