Sallatë me patate

 Sallatë me patate

Photo Credits: Tess Masters

Pregatitja:

Fillimisht patatet duhet të zihen dhe më pastaj të prehen në katrore relativisht të vogla. Pasiqë të ju kullohet uji vendosen në një enë të thellë ku më pastaj i shtohen qepët e reja, qepa e kuqe, speci, celeri, kastravesi dhe majdanozi, që të gjitha të prera imët. Përzihen paksa dhe më pastaj i shtohet dresingu. Në fund i shtohet pak piper i zi dhe kripë sipas shijes.  

Përbërësit për Sallatë

800 gr patate

4 qepë të reja

½ e qepë e kuqe

1 spec i kuq

50 gr celer

1 kastravec 20 gr majdanoz

Përbërësit për dresing

1 filxhan uje

1 filxhan vaj ulliri

1 filxhan arra indiane

3 copa të volga lule lakër

½ filxhan lëng limoni

2 lugë gjelle senf

1 lugë e mesme sheqer

1 lugë gjelle uthull molle

1 lugë gjelle kripë

Që të gjithë këta përbërës futen në blindër dhe grihen mirë e mirë derisa të krijohet një masë homogjene.

Referencë: Shef Tess Masters

Lexo më shumë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *