Si ta shfrytëzojmë kohën e tepër në karantinë duke gatuar ushqime të shijshme

 Si ta shfrytëzojmë kohën e tepër në karantinë duke gatuar ushqime të shijshme

Recete nga Genta Sylejmani

Sallata e karrotës

Përbërësit:

2 karrota

2 thelpinjë hudhër

180 gr ajkë (schmand)

2 filxhana jogurt

Vaj ulliri

Kripë

Përgatitja:

Karrota grihen në rende dhe më pastaj fërgohen për pak minuta në vaj ulliri. Kurse thelpinjët e hudhrës i imtësojmë dhe i vendosim në një enë të thellë ku e shtojmë ajkën dhe jogurtin. Krejt në fund i shtojmë karrotat dhe që të gjithë përbërësit i përziejmë mirë e mirë dhe i lejmë të ftohen për 30 minuta në frigorifer.

Përgatitja e Sallatës

Marrim 1 karrotë, 300 gr lakër, 1 rrepë të kuqe dhe i grijmë në rende. Pastaj shtojmë uthullë, kripë vaji i ulliri.

Përgatitja e Petave

400 mil ujë i vakët, shtohet në një enë me 800 gr miell, 1 lugë kripë dhe 1 lugë gjellë vaj ulliri. Brumi ngjeshet mirë e mirë dhe më pastaj ndahet në kuleq. Më pastaj kuleqët hapen dhe piqen.

Kurse sa i përket recetës për përgatitjen e falafel dhe humusit ju lutem klikoni në këtë vegëz.

Lexo më shumë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *