Supë me Thjerrëza

 Supë me Thjerrëza

Receta: Genta Sylejmani

Përgatitja:

Fillimish copëzat e qepës dhe karrotës fërgohen për pak minuta, pastaj në tigan shtohen thelpinjët e hudhrës dhe pas 1minute shtohen copëzat e domates. Pasiqë perimet të fërgohen mirë, shtohen të gjitha melmesat. I përziejmë mirë e mirë dhe i vendosim në tenxheren e mbushur me ujë të vluar ku i shtojmë edhe thjerrëzat. I lejmë të vlojnë së bashku për 20 minuta, pastaj bluhen në blinder dhe sërish lihen të ziejnë për 10 minuta të tjera.

Përbërësit:

1 qepë

2 karrota

2 thelpinjë hudhër

1 domate

Vaj ulliri

1 gotë thjerrëza

2 litra ujë

Vaj ulliri

Kripë

Nga 1 lugë e vogël prej të gjithë melmesave (Piper të zi, gara musala, qimnon, trumës, majdanoz i thatë, mint i thatë, turmerik)

½ e lugës së vogël piper i kuq i ëmbël

Lexo më shumë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *