Skifteri kthetrazi: Kosova vend i pasur me specie të ndryshme

Falco Tinnunculus apo në shqip e përkthyer si Skifteri Kthetrazi është një specie grabitqare që njihet ndryshe edhe si Sokoli Europian. Është një specie mjaft e përhapur andaj edhe gjithndet në disa kontinente, si Europë, Azi dhe Afrikë dhe me raste specifike jeton po ashtu në Amerikën Veriore. Madhësia trupore e tyre mesatarisht është 32-39 […]Më shumë

Fshati që mbjellë 111 pemë të reja çdo herë që lindë një vajzë

Në fshatin Indian, Piplantri sa herë kur lindë një vajzë banorët e fshatit e celebrojnë këtë eveniment me një formë unike. Banorët e manifestojnë lindjen e vajzave me mbjelljen e 111 pemëve të reja.  Sipas tyre nuk përfiton vetëm komuniteti por i gjithë planeti, raporton organizata jo-qeveritare Global Citizens. Kjo traditë eko-vetëdijesuese ka filluar nga […]Më shumë

Luftimi i ngrohjes globale përmes mbjelljes së pemëve rizofore

Për të përballuar ndryshimet klimatike, Senegali ka mbjellur 80 milion pemë rizoforë raporton “World Economic Forum”. Këto bimë kanë karakteristike e zonave moçalike. Për më tepër, mbjellja e pemëve shërben si mekanizëm koherent për mbrojtjen e farmave e sidomos atyre të orizit. Në të kaluarën pyjet moçalike në Senegal filluan të zhduken me shpejtësi të […]Më shumë

Çfarë duhet të dini për Gjarpërin e Barit

Gjarpëri i Barit është fotografuar në Bjeshkët e Rugovës nga fotografi i botës së egër Blerim Bytyqi. Është specie mjaft e përhapur në Europë dhe jeton në ujëra të ëmbla siç janë liqenet dhe lumenjët. Kryesisht lëkura e tyrë karakterizohet me nuanca të ngjyrës së verdhë dhe të zezë, e kjo është veçanërisht e dukshme […]Më shumë

Në fund të 2020 ndalohen të gjitha produktet e plastikës për një përdorim

E përditshmja Britaneze “the Guardian” raporton një lajm i mirë për botën. Njëri ndër prodhuesit dhe ndotësit më të mëdhenj në botë, Kina, ditë më parë ka bërë të ditur se deri në fund të vitit 2020 do t’i ndaloj përdorimin e produkteve të plastikës një përdorimshe. Ministri i Mjedisit dhe Ekologjisë në Kinë deklaroi […]Më shumë

Aksion për pastrimin e Liqenit të Badovcit

Dashamirët e natyrës njëherit aktivistët për mbrojtjen e Liqenit të Badovcit të cilët gëzojnë merita të jashtëzakonshme për presion publik ndaj autoriteteve lokale dhe qendrore, për dhënien e lejeve të ndërtimit në zonën skaj liqenit, së fundi kanë organizuar një event për pastrimin e Badovcit. Këtë të Dielë, me datë 26.01.2020 duke filluar nga ora […]Më shumë

Më në fund një lajm i mirë për Australinë dhe botën shtazore që jeton atje

Zjarreve të egra që kanë kapluar Australinë qysh nga Shtatori i vitit të kaluar, më në fund po u vije fundit. Orë më parë e përditshmja Britaneze, “the Guardian” ka postuar një shkrim ku komunikohet se kanë filluar të reshura atmosferike. Sipas parashikimeve meteorologjike pritet që sasia e shirave të intenzifikohet duke shkaktuar edhe stuhi. […]Më shumë

Leopardi që konsiderohej i zhdukur që 30 vite, identifikohet si i gjallë

Në një shkrim të publikuar në “Family Life Goal”, gazetarja Stacy Robertson raporton se një specie që dikur është konsideruar si e zhdukur, është identifikuar për herë të parë pas 30 vitesh në Tajvan. Bëhet fjalë për një lloj të Leopardit, hiret e së cilit janë tejet të bukura. Leopardi Formosan është i listuar si […]Më shumë

Familja Irwin shpëton 90,000 kafshë të egra në Australi

CNN raporton se Familja Irwin ka shpëtuar 90,000 kafshë të ndryshme përfshirë këtu shumë prej tyre të cilat kanë qenë të afektuara nga zjarret e egra që kanë kapluar Australinë që nga Shtatori i vitit të kaluar. Të rikujtojmë që Steve Irwin ka qenë një botanik i famshëm botëror i cili ka gjet vdekjen në […]Më shumë

Shkrihen akullnajat në Everest si pasojë e ngrohjes globale

Si pasojë e intensifikimit të rritjes së temperaturave globale, në Everest kanë filluar të rriten shkurret dhe bari. Mali i Everestit karakterizohet me borë dhe akullnaja gjatë gjithë vitit mirëpo së fundi është vërejtur që në zona të ndryshme ka filluar të lulëzoj bimësia. Sipas tabloidit Britanez “the Guardian” shkencëtarët janë tejet të shqetësuar me […]Më shumë