Vietnam: Inicohet ligji për ndalimin e konsumit dhe tregtisë me kafshë të egra

The Guardian raporton se Kryeministri i Vietnamit, Nguyen Xuan Phuc ka kërkuar nga Ministri i Agrikulturës të draftojë një ligj që ndalon tregtinë dhe konsumin e kafshëve të egra si pasojë e frikës për përhapjen e sëmundjeve. Organizatat për mbrojtjen e të drejtave të kafshëve kanë mirëpritur këtë vendim duke e cilësuar si fitore. Masat […]Më shumë

Vriten dy gjirafa të bardha, tejet të rralla kudo në botë

Gjuetarët ilegal të kafshëve të egra kanë vrarë gjirafën e bardhë dhe klyshin e saj në Kenia, raporton BBC. Gjirafat e bardha janë specie ekstremisht të rralla. Autoritetet e Kenias bëjnë të ditur se ekziston një tjetër gjirafë e bardhë e cila është nën mbrojtjen e shtetit, dhe mendohet të jetë e vetmja e tillë […]Më shumë

Më në fund një lajm i mirë për Australinë dhe botën shtazore që jeton atje

Zjarreve të egra që kanë kapluar Australinë qysh nga Shtatori i vitit të kaluar, më në fund po u vije fundit. Orë më parë e përditshmja Britaneze, “the Guardian” ka postuar një shkrim ku komunikohet se kanë filluar të reshura atmosferike. Sipas parashikimeve meteorologjike pritet që sasia e shirave të intenzifikohet duke shkaktuar edhe stuhi. […]Më shumë

Leopardi që konsiderohej i zhdukur që 30 vite, identifikohet si i gjallë

Në një shkrim të publikuar në “Family Life Goal”, gazetarja Stacy Robertson raporton se një specie që dikur është konsideruar si e zhdukur, është identifikuar për herë të parë pas 30 vitesh në Tajvan. Bëhet fjalë për një lloj të Leopardit, hiret e së cilit janë tejet të bukura. Leopardi Formosan është i listuar si […]Më shumë

Efektet e dëmshme të fishekzjarreve!

Duke qenë se vendet e ndryshme të botës hyjnë në Vitin e Ri në kohë të ndryshme, një ndër karakteristikat e përbashkëta për të gjitha është padyshim mënyra e festimit të vitit që vjen. Është pikërisht mënyra tradicionale e të festuarit me fishekzjarre karakteristikë e festimeve rreth botës, por që në të njëjtën kohë po […]Më shumë

Video/Rishfaqet kafsha e supozuar e zhdukur

Një drer-mi me dy ngjyra të dallueshme, i cili u supozua të jetë zhdukur, është kapur nga kamera të vendosura në një pyll vietnamez duke kërkuar ushqim. Fotografitë e kësaj kafshe me madhësi lepuri, të njohura edhe si chevrotain i argjendtë, janë të parat pas 30 viteve prej se është parë për herë të fundit. […]Më shumë

Kaliforni/Ura më e madhe për kalim të kafshëve të egra

Vrasja në autostrada e shumë kafshëve të egra është një problem i madh për shumë qytete. Los Angeles, si një ndër qytetet që përballet në masë të madhe të madhe me këtë problem, vendosi të ndërtojë urën më të madhe në botë për kalim të kafshëve të egra. Kjo urë gjigande do të shtrihet mbi […]Më shumë

Si t’i njohim shamponët vegan?

T’i njohësh shamponët vegan për fat të keq nuk është aq e lehtë. Përbërësit janë të shënuar në paketim, por pavarësisht kësaj nuk mund të identifikohet gjithmonë qartë nëse një substancë është me origjinë shtazore apo jo. Emrat si kolesterol, glicerinë, keratinë nuk zbulojnë se substancat mund të rrjedhin nga yndyrnat shtazore, flokët, brirët, pendët […]Më shumë