Covid-19 rrezikon që shumë specie të zhduken

Periudha gjatë pandemisë është shoqëruar me laramani ngjarjesh dhe emocionesh. Në kohë kur bota ishte nën stres duke luftuar të keqen, u realizuan fotografi të bukura dhe shpresëdhënëse të cilat portretizonin një planet dukshëm më të pastër me rënie drastike të pluhurit në atmosferë. Niveli i emetimit të gazrave në atmosferë shënoi rënie deri në […]Më shumë

Periudha pas covid-19: Plane të reja për zvogëlimin e CO2 në atmosferë

Forumi Botëror për Ekonomi raporton se Gjermania pas periudhës pandemike do të ndërmerr masa relevante për ta stimuluar ekonominë e gjelbër që do të ndihmojë zvogëlimin e emetimit të CO2 në atmosferë. Kancelarja Merkel ka bërë të ditur se do të krijojë fonde për subvencionimin e prodhimeve të gjelbërta apo të përshtatshme për ambientin. Insentivat […]Më shumë

Virusi mund të shtyjë gjysmë miliardë njerëz në varfëri

Ndërhyrjet ekonomike nga koronavirusi mund të rrisin varfërinë globale deri në gjysmë miliardë, ka paralajmëruar Oxfam. Duke përdorur hulumtime nga Universiteti Kombëtar Australian (ANU) dhe Kings College, Londër, bamirësia thotë se do të jetë hera e parë që varfëria është rritur globalisht në 30 vjet. “Kriza ekonomike potencialisht do të jetë edhe më e rëndë […]Më shumë

Coronavirus: Shefi i OBSH-së kërkon t’i jepet fund “politizimit” të virusit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) ka kërkuar unitet, pasi që agjensia po vihet nën zjarr të vazhdueshëm nga Presidenti amerikan Donald Trump. Duke folur të mërkurën, Drejtori i Përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus mbrojti punën e OBSH-së dhe bëri thirrje për t’i dhënë fund politizimit të Covid-19. Trump tha se ai do të konsiderojë […]Më shumë

Çfarë duhet të dini rreth pandemisë Covid-19?

Në kohën e shkrimit, aktualisht ka më shumë se 1 milion e 213 mijë raste të konfirmuara të infeksionit COVID-19 në të gjithë botën, me 65,652 vdekje të konfirmuara, sipas Universitetit Johns Hopkins. Pothuajse 250,000 njerëz dihet se janë shëruar nga koronavirusi. SHBA mbetet vendi më i prekur nga bota, me mbi 312,000 raste të […]Më shumë

Coronavirus: Kina vajton viktimat e Covid-19 me heshtje tre minutëshe

Kina ka mbajtur zi për viktimat e shpërthimit të koronavirusit, duke mbajtur një heshtje tre minutëshe në të gjithë vendin. Një ditë përkujtimi u shpall në Kinë të shtunën, për të nderuar më shumë se 3,300 njerëz që vdiqën nga Covid-19. Në 10:00 me kohën lokale (03:00 GMT), njerëzit qëndruan në mbarë vendin për tre […]Më shumë

Mbi 950,000 të infektuar me coronavirus

Megjithëse shumë shtete të botës janë mobilizuar që aktivisht ta luftojnë përhapjen e coronavirusit duke aplikuar masa të ndryshme mbrojtëse, të dhënat e worldometers.info tregojnë se pandemia është në rritje e sipër. Numri më i lartë i të infektuarëve është në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me mbi 215,000 të infektuar kurse numri i personave […]Më shumë

Si janë të lidhura ndryshimet klimatike dhe koronavirusi?

Pandemia e koronavirusit mund të çojë në një kuptim më të thellë të lidhjeve që na lidhin në një shkallë globale. Sistemet e kujdesit shëndetësor të burimeve të mira janë thelbësore për të na mbrojtur nga kërcënimet e sigurisë shëndetësore, përfshirë ndryshimin e klimës. Mbështetja për të ringjallur ekonominë pas pandemisë duhet të promovojë shëndetin, […]Më shumë

Bisedimet e Cop26 për klimën në Glasgow u shtynë për vitin 2021

Bisedimet e Kombeve të Bashkuara për klimën, të cilat do të mbaheshin në Glasgow më vonë këtë vit, janë shtyrë pasi qeveritë në mbarë botën po luftojnë për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Bisedimet më të rëndësishme për klimën që nga marrëveshja e Parisit në 2015 ishin planifikuar të zhvilloheshin këtë nëntor, për t’i kthyer […]Më shumë